Złość z powodu niesprawiedliwości rasowej może być myląca – oto jak się rozpakować

12 Wrz


Dla wielu z nas złość jest stosunkowo łatwo dostępną emocją, nawet jeśli nie jest to do końca przyjemne uczucie. Jest wiele powodów do złości. Od nadużycia władzy do ataków na ciała Czarnych upływa niewiele czasu.

Nawet jeśli te nadużycia nie są niczym nowym, nadal można odczuć wpływ. Czarni ludzie w przeszłości byli ofiarami rasistowskiej przemocy zarówno ze strony współobywateli, jak i systemów (systemu opieki zdrowotnej i policji), które rzekomo mają nam służyć i chronić. A w naszych obecnych czasach mamy dar dostępu do informacji na każdym kroku i o każdej godzinie, jeśli tego chcemy.

Pozostając podłączonym do sieci, jesteśmy dobrze poinformowani, wiemy również, że wiadomości mogą być niesamowicie obciążające dla naszego zdrowia psychicznego, zwłaszcza dla czarnych mężczyzn, którzy nadal widzą ludzi, którzy wyglądają jak oni, umierających z rąk policji. Badania wykazał, że nastolatki doświadczają zwiększonego lęku, depresji i objawów podobnych do PTSD, gdy są narażeni na rasistowskie treści online.

W przypadku kolorowych mężczyzn innych niż czarnoskóry, którzy w takich chwilach są świadomi tego, w jaki sposób są otarci ze względu na ich kolor skóry lub narodowość, ta przemoc również ma na nich negatywny wpływ. Wiedzą, że nie są postrzegani jako zagrażający białym ludziom, tak jak czarni, co skutkuje okrutną formą ochrony, która może również prowadzić do negatywnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego.

Następnie trwa dyskurs ekspertów i korespondentów na temat ważności ruchu Black Lives Matter. To dużo, z czym trzeba się zmagać i chociaż nie jest to nowe, złość wywołana traktowaniem Czarnych w Stanach Zjednoczonych (i nie tylko) może czasami pochłaniać wszystko. Jak powiedział kiedyś James Baldwin: „Być Murzynem w tym kraju i być względnie świadomym to być wściekłym prawie przez cały czas. ”

Gniew jest szczególnie skomplikowany i podstępny dla czarnych i rdzennych mężczyzn. Z jednej strony gniew jest jedną z emocji, która jest bardziej akceptowana społecznie przez mężczyzn. Widzimy wartość w męskiej wściekłości. Społeczeństwo często postrzega gniewnych mężczyzn jako pełnych pasji przywódców, którzy potrafią przejąć kontrolę nad sytuacją i osiągać wyniki (często z wyłączeniem innych, bardziej czułych emocji). Gniewni mężczyźni są akceptowalni, podczas gdy wściekłe kobiety (szczególnie wściekłe czarne kobiety) nie.

„Siła w obronie wolności jest większa niż władza w obronie tyranii, ponieważ siła słusznej sprawy opiera się na przekonaniu i prowadzi do zdecydowanych i bezkompromisowych działań”. – Malcolm x

Gniew jest również znaną, dostępną emocją. Ale jest to również łagodzone przez bycie kolorowym. Na całym świecie istnieje podstawowy system przekonań, że Czarna skóra kojarzy się z gniewem i przemocą wobec białych (r) ludzi. To sprawia, że ​​BIPOC jest postrzegany jako chodzące beczki prochu, tak jakby złość i przemoc mogły w każdej chwili wydostać się na zewnątrz.

Jednak ta złość jest jak każda inna emocja, a twój gniew jest nadal aktualny.

Pierwszym krokiem do skutecznego radzenia sobie ze złością jest uznanie, że można tak się czuć. Nie ma nic złego w odczuwaniu wściekłości na system, który dewaluuje Ciebie i tych, którzy wyglądają jak Ty. Frustracja i złość to rozsądne reakcje na wrogi i rasistowski system, który trzyma cię w pułapce i uwięziony przez ograniczony pogląd na Blackness.

Często mówię klientom, że uczucie złości lub wściekłości jest naszym wskaźnikiem, że zostaliśmy skrzywdzeni. Często wskazuje na to, że doszło do jakiejś niesprawiedliwości. Chociaż nie musimy usprawiedliwiać naszego gniewu, możemy znaleźć w nim sens i cel. Możemy również znaleźć energię, której potrzebujemy, aby naprawić ten błąd.

A podejmowanie działań ze złością jest w rzeczywistości lepsze dla twojego zdrowia. Kiedy internalizujemy emocje (zaprzeczamy im, minimalizujemy je lub ignorujemy), ostatecznie płacimy cenę naszym zdrowiem. Łączono nawet z tłumieniem emocji zwiększone ryzyko raka i chorób serca. W związku z tym ważne jest, aby zidentyfikować nasze uczucia, siedzieć z nimi i działać, kiedy tylko możemy. Od tego zależy nasze życie.

Chociaż odczuwanie złości jest w porządku i słuszne, tak naprawdę liczy się to, jak na nią zareagujemy

Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, że gniew nie jest usprawiedliwieniem dla przemocy lub znęcania się. Ciągle karmi nas system wierzeń, który mówi, że męska wściekłość jest niekontrolowana i wybaczalna, ale tak nie jest. Możemy zrobić lepiej. Możemy BYĆ lepsi.

Jeśli czułeś się zły, jedną z najbardziej pomocnych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest zrzucenie odpowiedzialności na źródło tej niesprawiedliwości. Następnie możesz wykorzystać tę energię w produktywny i postępowy sposób.

Na przykład możesz użyć gniewu, aby podnieść głos w proteście. Możesz także zmobilizować swoją społeczność do głosowania na postępowych, antyrasistowskich lokalnych kandydatów. Możesz użyć swojego głosu, aby wywołać rasizm, gdy go doświadczysz. Możesz użyć tej złości, aby zabrać głos na posiedzeniach rady społeczności lub napisać do liderów, aby upewnić się, że opowiadasz się za koniecznymi zmianami.

Jako terapeuta często mówię o złości jako o „emocjach parasolowych”. Gniew sprawia, że ​​czujemy się silni i potężni, a nie bezbronni i bezsilni. Ale w wielu przypadkach, jeśli zagłębiamy się głębiej, widzimy, że pod parasolem gniewu jest dużo bólu. Jeśli przyjrzymy się temu bólowi, często znajdziemy elementy lub dowody, że zostaliśmy wykorzystani lub wprowadzeni w błąd w bolesnych scenariuszach.

Poza chmurą wściekłości możemy również odkryć, że jesteśmy zranieni emocjonalnie. Cierpimy. Możemy zrozumieć, że przez większość dni żyjemy w strachu przed wyjściem na zewnątrz z ciemniejszą skórą i ciągłym postrzeganiem nas jako zagrożenia. Bycie postrzeganym publicznie jako ciągłe zagrożenie jest bolesne – denerwuje się być postrzeganym jako beczka prochu czekająca na zapalenie.

Nigdy nie wiemy, kiedy ktoś może nas oskarżyć o jakieś podstępne przestępstwo, które może doprowadzić do niepotrzebnych obrażeń lub śmierci. Nie wiemy, kiedy nasz następny bieg po okolicy może być naszym ostatnim. Z tym strachem czasami możemy czuć się bezsilni. Trudno się pozbyć tych uczuć.

Nie pozwala się w pełni być sobą bez zagrożenia naszej męskości przez innych. Niesprawiedliwe jest ciągłe poruszanie się po stereotypach narzuconych nam, abyśmy nie mogli być sobą we wszystkich środowiskach.

Jeśli poświęcimy trochę czasu, aby zwolnić, możemy głębiej zagłębić się w tę złość. Możemy pisać w dzienniku, medytować i praktykuj samoopiekę. Podczas terapii możemy zastanowić się lub zbadać nasze uczucia. Robiąc to, może się okazać, że pod gniewem i prawością dla sprawiedliwości rasowej kryje się więcej czułych emocji.

Aby móc poradzić sobie ze wszystkimi emocjami, które przynosi złość, musimy pozwolić sobie na odczuwanie ich pełni, bez udawania i bez potrzeby ich naprawiania. Jeśli możemy się w ten sposób pokazać, może to również dać nam siłę do wyciągnięcia ręki i podzielenia się naszymi myślami, potrzebami i uczuciami z otaczającymi nas osobami.

Kiedy możemy wykonać tę pracę, możemy wykorzystać naszą złość, aby ulepszyć siebie i nasze społeczności. Wtedy nasz gniew staje się siłą, a nie ciężarem.

Jor-El Caraballo jest licencjonowanym terapeutą i współzałożycielem Viva Wellness, gabinet zdrowia psychicznego i odnowy biologicznej zlokalizowany w Brooklyn Heights w Nowym Jorku.Source link

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *