Tymczasowe i trwałe poprawki złamanego zęba

30 Wrz

[ad_1]

Stworzony dla Greatist przez ekspertów z Healthline. Czytaj więcej

Uwzględniamy produkty, które naszym zdaniem są przydatne dla naszych czytelników. Jeśli kupujesz za pośrednictwem linków na tej stronie, możemy zarobić niewielką prowizję. Oto nasz proces.

W jednej chwili żyjesz najlepiej jak we wtorek we wtorek, kiedy nagle zdajesz sobie sprawę, że wbijasz się w część zęba.

Spokojnie, amigo! Nawet najlepsi chompery potrafią chipować. Emalia zębów może być najtrudniejszą substancją w ludzkim ciele, ale nawet że ma swoje ograniczenia – jak uderzanie w chodnik, uderzenie w twarz lub żucie kukurydzianej tortilli.

Istnieją tymczasowe i trwałe sposoby naprawienia wyszczerbionego zęba, takie jak:

 • łatanie go poręczną elegancką apteką zestaw do naprawy zębów
 • wypełnienie lub spajanie uszkodzenia
 • uzyskanie kanału korzeniowego i umieszczenie korony
 • usunięcie zęba i zastąpienie go implantem

Nie wszystkie pęknięcia i wióry wymagają leczenia. Ale nie wyprzedzajmy siebie.

Jeśli masz wyszczerbiony, pęknięty lub całkowicie zniszczony ząb, powinieneś jak najszybciej skontaktować się ze swoim dentystą. Dalsze uszkodzenie lub infekcja może doprowadzić do utraty zębów.

W międzyczasie rozważ następujące kroki:

 • Jeśli odczuwasz ból lub nadwrażliwość, weź paracetamol lub inny lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (OTC).
 • Zastosować olejek goździkowy do zęba w celu uzyskania naturalnego środka znieczulającego o właściwościach przeciwzapalnych, ale unikaj jego połykania.
 • Wypłucz usta słoną wodą.
 • Wszelkie ostre krawędzie przykryj kawałkiem bezcukrowej gumy, parafinalub wosk ortodontyczny (to, co twój ortodonta daje ci, jeśli masz aparat ortodontyczny).
 • Trzymaj się miękkich pokarmów i unikaj gryzienia uszkodzonego zęba.

Leczenie złamanego zęba zależy od stopnia jego uszkodzenia. Oto, co dentysta może zrobić w dłuższej perspektywie.

Nie wszystkie pęknięte lub wyszczerbione zęby wymagają leczenia, ale zawsze powinien zostać zbadany przez dentystę.

Uszkodzenia mogą obejmować głębokie pęknięcia, które rozciągają się do korzenia zęba i nerwów, po niewidoczne pęknięcia wewnątrz zęba lub ukryte pod dziąsłem. Twój dentysta oceni uszkodzenie i określi najlepszy sposób leczenia poprzez:

 • badanie zęba
 • robienie zdjęć rentgenowskich zębów
 • prawdopodobnie wykonując próbę zgryzu

Wypełnienia i spoiwa

Jeśli wyszczerbiłeś mały kawałek szkliwa w tylnej części jamy ustnej, dentysta prawdopodobnie pokryje go wypełnieniem. Jeśli chip znajduje się z przodu i jest bardziej zauważalny, prawdopodobnie zastosują procedurę zwaną klejeniem, która łata obszar żywicą kompozytową w kolorze zęba.

Klejenie jest dość proste i nie wymaga odrętwienia.

Czego można się spodziewać podczas klejenia wyszczerbionego zęba:

 1. Stomatolog pomaluje ząb płynnym żelem, aby nadać mu teksturę, do której może przylegać materiał wiążący.
 2. Następnie przykleją klej do zęba, a następnie żywicę w kolorze zęba.
 3. Następnie nadadzą żywicy kształt i wygląd jak naturalny ząb.
 4. Następnie za pomocą światła UV utwardzą i zestalą materiał.
 5. Na koniec przycinają, bardziej nadają kształt i nabłyszczają Twój ząb.

Gotowe! Jak nowy.

Czapki i korony

Czepki i korony dentystyczne są tak stylowe, jak brzmią i są trwałe. Służą do naprawy dużych wiórów i uszkodzeń spowodowanych próchnicą.

Aby zabezpieczyć i poprawić wygląd zniszczonego zęba, dentysta odłupuje część zęba i przykrywa go koroną lub nasadką w kształcie zęba.

Korony są dostępne w różnych opakowaniach – metal, porcelana / ceramika, porcelana stapiana z metalem i całkowicie żywiczne. Nic dziwnego, że korony całkowicie metalowe są najsilniejsze, ale korony porcelanowe i żywiczne wyglądają identycznie jak zwykłe zęby. Ty jesteś.

Korony zwykle wymagają dwóch wizyt. Najpierw pójdziesz zrobić zdjęcie rentgenowskie i zbadać korzenie i otaczającą je kość. Jeśli wszystko się sprawdzi, dentysta znieczula ten obszar i spiłuje ząb, aby zrobić miejsce na koronę. Jeśli masz złamany lub brakujący duży kawałek zęba, użyją materiału wypełniającego, aby wzmocnić ząb, aby utrzymać koronę.

Następnie dentysta za pomocą szpachli zrobi wycisk zarówno zęba otrzymującego koronę, jak i zęba przeciwległego, który dotyka go podczas gryzienia. Stomatolog może założyć tymczasową koronę akrylową, podczas gdy wyciski są wysyłane do laboratorium w celu wykonania stałej korony.

Około 2 do 3 tygodni później prawdopodobnie będziesz mieć przyklejoną stałą koronę.

Nie ma co robić, ale niektóre gabinety stomatologiczne mają cyfrową frezarkę, która umożliwia uzyskanie korony tego samego dnia bez pobierania wycisków. Zamiast tego otrzymujesz fajny cyfrowy skan. Tak ekstra.

Licówki dentystyczne

A propos, jeśli przedni ząb ma małe pęknięcie, można wykonać licówkę dentystyczną z porcelany w kolorze zęba lub kompozytu żywicznego, aby pokryć cały przedni ząb. Materiał jest grubszy i całkowicie maskuje złamany ząb.

W tym celu dentysta usunie około 0,3 do 1,2 milimetra powierzchni szkliwa. Następnie zrobią odcisk zęba, aby wysłać go do laboratorium w celu stworzenia. Tydzień lub 2 później wrócisz, żeby to założyć.

Nakładanie licówki to prosty proces polegający na gruntowaniu zęba płynem do szorstkowania i cementowaniu licówki na przygotowanym zębie. Na koniec dentysta utwardzi cement za pomocą światła UV. Powiedz ser!

Leczenie kanałowe

Jeśli odłamek lub pęknięcie odsłania wrażliwy środek zęba, który zawiera nerwy i naczynia krwionośne, istnieje ryzyko zakażenia „miazgi zęba”.

Objawy uszkodzenia miazgi obejmują:

 • ból zęba
 • zmiana koloru zębów
 • wrażliwość na ciepło i zimno

Jeśli uszkodzona tkanka miazgi nie zostanie usunięta, ząb może ulec zakażeniu i należy go usunąć. Leczenie kanałowe usuwa martwy miazgę, oczyszcza kanał korzeniowy i ponownie go uszczelnia.

Zabieg może wykonać dentysta ogólny lub endodonta. Zabieg przypomina rutynowe wypełnienie ubytku. W większości przypadków pozostały ząb trzeba będzie przykryć koroną, aby chronić osłabiony ząb. (Bardziej sensowne byłoby nazywanie tego hełmem, nie?)

Operacja

Trzonowce mają kilka korzeni, więc jeśli złamanie złamie jeden korzeń, możesz potrzebować amputacji korzenia (inaczej hemisekcji), aby uratować resztę zęba. Następnie do pozostałego zęba zostanie dodany kanał korzeniowy i korona.

Twój endodonta może zalecić operację usunięcia złogów wapnia z poprzednich kanałów korzeniowych lub sprawdzenia podstępnych pęknięć ukrytych pod powierzchnią.

Ekstrakcja

Jeśli zauważysz matkę wszystkich wiórów i złamań, ząb może wymagać całkowitego usunięcia. Według ostatnie badania, im głębsze pęknięcie, tym większe prawdopodobieństwo, że trzeba będzie je usunąć.

Jeśli w końcu uda ci się wyrwać ząb, endodonta prawdopodobnie zasugeruje implant dentystyczny, który wygląda i działa jak naturalny ząb.

[ad_2]

Source link

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *