Jak często można realizować plan B? Dozowanie, skutki uboczne, co warto wiedzieć

19 Wrz

[ad_1]

Stworzony dla Greatist przez ekspertów z Healthline. Czytaj więcej

Tabletki na poranek, takie jak Plan B, mogą być darem niebios w jednorazowych sytuacjach, gdy Twoja metoda antykoncepcji zawodzi lub całkowicie zapomnisz o jej zastosowaniu. Ale co, jeśli musisz to wziąć więcej niż raz? Czy nadal będzie działać – i czy będziesz musiał radzić sobie z dziwnymi efektami ubocznymi?

Według FDAPlan B, inaczej lewonorgestrel lub pigułka „dzień po”, jest dostępnym bez recepty doraźnym środkiem antykoncepcyjnym przeznaczonym do zapobiegania ciąży po stosunku bez stosowania metody barierowej. Przyjmowany w ciągu 3 dni może zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę nawet o 89%.

Kluczem jest to, aby wziąć to szybko – jak najszybciej, gdy zdasz sobie sprawę, że tego potrzebujesz. Oto, jak to działa, czy podwojenie dawki jest pomocne i czy można ją przyjmować częściej niż raz dziennie, tydzień lub miesiąc.

Lewonorgestrel to hormon, który może pomóc Ci uniknąć ciąży po seksie bez metody mechanicznej. Kiedy bierzesz Plan B., otrzymasz dawkę lewonorgestrelu wyższą niż ta, którą zawiera standardowa pigułka antykoncepcyjna.

Lewonorgestrel powstrzymuje jajniki przed uwalnianiem komórki jajowej, aby nie zostało zapłodnione przez plemniki w drogach rozrodczych. Może również pomóc powstrzymać zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik lub zapobiec zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Nie zrobi to jednak nic dla zapłodnionego jajeczka, które jest już wszczepione w twoją macicę. W tym celu jedyną opcją pigułki jest pigułka aborcyjna mifepristone.

Jedno opakowanie Planu B dostarcza pełną dawkę lewonorgestrelu. Nie musisz brać żadnych dodatkowych opakowań tabletek. Przyjmowanie większej ilości w ciągu jednego dnia nie zmniejszy szans na zajście w ciążę, ale może zwiększyć szanse na skutki uboczne, takie jak mdłości.

Co się stanie, jeśli wkrótce potem uprawiasz seks bez metody mechanicznej i musisz ponownie wziąć pigułkę „dzień po”? Fizycznie dobrze jest przyjmować Plan B więcej niż raz – np. Dwa razy w ciągu kilku tygodni lub dwa razy w miesiącu. Ale to nie znaczy, że to dobry pomysł.

Plan B to awaryjna forma antykoncepcji, której nie chcesz regularnie stosować. To nie jest tak skuteczne, jak standardowa kontrola urodzeń. Dlatego poleganie na nim może zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę niż, powiedzmy, używanie prezerwatyw lub codzienne przyjmowanie pigułki antykoncepcyjnej.

Inne powody, dla których wzięcie planu B na rejestr nie jest dobrym pomysłem? To jest mega drogie. Pojedyncza dawka dwóch tabletek może kosztować nawet 50 USD. Hormony mogą również powodować nieregularne miesiączki, co utrudnia śledzenie, kiedy masz większe szanse na zajście w ciążę.

Co najważniejsze, jeśli często polegasz na planie B, może to oznaczać, że Twoja standardowa kontrola urodzeń nie jest najlepsza. W takim przypadku rozważ rozmowę z lekarzem o znalezieniu innej opcji, która będzie dla Ciebie bardziej odpowiednia.

Nie bez powodu ludzie nazywają to pigułką „dzień po”: Plan B działa najlepiej, gdy przyjmuje się go tak szybko, jak to możliwe po odbyciu stosunku płciowego bez stosowania metody mechanicznej.

Jeśli weźmiesz te tabletki w ciągu 3 dni, będziesz mieć od 75 do 89% szans na to, że nie zajdziesz w ciążę. I chociaż technicznie możesz czekać nawet 5 dni, im szybciej się przeprowadzisz, tym lepiej.

ZA pojedyncza dawka Planu B. składa się z dwóch tabletek, które przyjmuje się w ciągu jednego dnia. Pierwszą pigułkę zażyj jak najszybciej, a drugą 12 godzin później. A potem… to wszystko. Jesteś skończony!

Jedyny wyjątek? Jeśli zdarzy ci się zwymiotować w ciągu 2 godzin od zażycia jednej pigułki (plan B może wywołać nudności), będziesz chciał zadzwonić do swojego lekarza. Mogą zalecić przyjęcie kolejnej dawki.

Po pierwsze, dobra wiadomość. Plan B jest bardzo bezpieczny i nie wiąże się z nim żadne większe ryzyko. Wadą? Po zażyciu możesz nie czuć się świetnie. Około 1 na 4 kobiety odczuwa mdłości po zażyciu pigułki następnego dnia, chociaż na szczęście mdłości utrzymują się tylko przez kilka dni.

Poza tym możesz odczuwać zmęczenie, zawroty głowy, ból głowy, skurcze brzucha lub tkliwość piersi.

Twój okres może być również trochę odjazdowy. Może pojawić się tydzień później niż zwykle i być cięższy niż zwykle. Możesz też mieć jakieś plamienie, zanim się pojawi. Te objawy są całkiem normalne i nie ma się czym martwić.

Ale jeśli masz jakiekolwiek krwawienie z miesiączki, plamienie, które trwa dłużej niż tydzień lub masz poważne skurcze brzucha w ciągu tygodni po zażyciu pigułki “ po poranku ”, powinieneś zadzwonić do swojego lekarza. Mogą to być oznaki ciąży pozamacicznej, którą należy zająć się jak najszybciej.

Plan B to najlepsza szansa na uniknięcie zajścia w ciążę w nagłych przypadkach, gdy regularna kontrola urodzeń zawodzi lub zapomnisz ją przyjąć.

Ale znowu nie jest to coś, na czym chcesz często polegać, ponieważ nie jest tak skuteczny w zapobieganiu ciąży, jak regularna kontrola urodzeń. Ponadto nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jeśli więc czujesz, że używasz go więcej niż raz na niebieskim księżycu, być może będziesz musiał przemyśleć swój standardowy plan antykoncepcyjny.

Jeśli masz kłopoty z zapamiętaniem, na przykład, wzięcia pigułki antykoncepcyjnej, możesz lepiej skorzystać z wkładki domacicznej lub wszczepianej antykoncepcji. Twój lekarz może pomóc Ci zważyć aktualną metodę i znaleźć opcję, która będzie dla Ciebie lepsza.

tl; dr

Wystarczy wziąć jedno opakowanie Planu B – czyli dwie tabletki w odstępie 12 godzin – aby zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę po seksie bez metody barierowej.

I można przyjmować plan B więcej niż raz, np. Dwa razy w miesiącu, chociaż może to trochę zepsuć okres.

Jednak częste zapotrzebowanie na Plan B może oznaczać, że regularna kontrola urodzeń nie jest odpowiednia. W takim razie warto znaleźć opcję, która będzie dla Ciebie lepsza.

[ad_2]

Source link

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *