Bakterie jelitowe związane z przyrostem masy ciała po chemioterapii raka piersi

22 Paź

[ad_1]

chemoterapia

Kredyt: CC0 Public Domain

Około 30% pacjentek z rakiem piersi poddawanych chemioterapii przybiera na wadze, chociaż nie jest jasne, dlaczego zjawisko to występuje u niektórych kobiet, a u innych nie. Wiadomo, że oprócz przyrostu masy ciała chemioterapia zwiększa ryzyko nadciśnienia i nietolerancji glukozy, stanu przedcukrzycowego. Chociaż jest to znane zjawisko, mechanizmy leżące u podstaw tych procesów nie zostały jeszcze zidentyfikowane. Nowe badanie, właśnie opublikowane w czasopiśmie BMC Medicinesugeruje, że bakterie jelitowe są częściowo odpowiedzialne za zmiany metaboliczne, które prowadzą do przyrostu masy ciała po chemioterapii.

Badania zostały zainicjowane przez dr Ayelet Shai, dyrektora onkologii w Galilee Medical Center, który kierował badaniami wraz z prof. Omrym Korenem, ekspertem w dziedzinie bakterii żołądkowo-jelitowych z Wydziału Lekarskiego Azrieli Uniwersytetu Bar-Ilan.

Dr Shai mówi, że objawy, których była świadkiem jako onkolog, skłoniły ją do rozpoczęcia badania: „Podczas mojej pracy klinicznej z kobietami po wyzdrowieniu z guzów piersi i nowotworów ginekologicznych wiele z nich przybierało na wadze po leczeniu i napotykało trudności Kiedy czytałam w literaturze medycznej o związku między mikrobiomem a otyłością u osób bez raka, pomyślałam, że byłoby interesujące zobaczyć, czy mikrobiom pacjentów jest jedną z przyczyn otyłości i innych zmian metabolicznych ”- mówi.

Badanie przeprowadzone przez dr Shai i prof. Koren obejmowało 33 kobiety, które miały rozpocząć chemioterapię raka piersi i raka ginekologicznego. Kobiety zważono jeden raz przed zabiegiem i ponownie po około pięciu tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Przed leczeniem próbkę kału wykorzystano do genetycznego scharakteryzowania mikrobiomu każdej z kobiet. Stwierdzono, że dziewięć kobiet przybrało na wadze w stopniu, który określono jako znaczący (3% lub więcej). Mikrobiom tych kobiet wykazywał mniejszą różnorodność bakterii jelitowych i różnych szczepów bakterii w porównaniu z kobietami, które nie doświadczyły przyrostu masy ciała.

Badanie wykazało, że skład bakterii jelitowych może przewidywać, które kobiety przybierają na wadze w wyniku chemioterapii. Ponadto, gdy mikroflora jelitowa kobiet, które przybrały na wadze, została przeniesiona na wolne od zarazków myszy, rozwinęła się u nich nietolerancja glukozy i we krwi wykryto oznaki przewlekłego stanu zapalnego. Odkrycia te sugerują, że bakterie są częściowo odpowiedzialne za zmiany metaboliczne, które prowadzą do przyrostu masy ciała po chemioterapii.

„Po raz pierwszy wykazaliśmy, że mikrobiom przed leczeniem pacjentów, którzy przybili na wadze po chemioterapii, jest inny niż mikrobiom pacjentów, którzy nie przybierali na wadze, a przeszczep kału od pacjentów, którzy przybierali na wadze, powoduje nietolerancję glukozy, niekorzystne lipidy zmiany i zmiany zapalne u myszy wolnych od zarazków ”- mówi prof. Koren. Wyniki te sugerują, że mikrobiom jelitowy pośredniczy w zmianach metabolicznych u kobiet leczonych chemioterapią. Ponadto skład mikrobiomu jelitowego przed chemioterapią może przewidywać, którzy pacjenci przybierają na wadze po leczeniu.

Dr Shai i prof. Koren są obecnie w trakcie dalszych badań, których celem jest zbadanie wyników w większej populacji pacjentów i zbadanie mikrobiomu kobiet po zakończeniu chemioterapii, aby zrozumieć efekt leczenia. na skład bakteryjny. Naukowcy planują również zbadać wpływ chemioterapii na otyłość u myszy wolnych od zarazków po przeszczepie kału.

Jeśli wyniki uzyskane we wstępnym badaniu zostaną powtórzone, będzie można rozważyć wykonanie testu stolca u kobiet przed rozpoczęciem leczenia, aby pacjentka wiedziała, czy istnieje u niej ryzyko przybrania na wadze. Ponieważ w październiku przypada miesiąc świadomości raka piersi, dr Shai mówi: „Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy w stanie zidentyfikować kobiety, u których występuje ryzyko przyrostu masy ciała, poprzez proste badanie, a być może nawet zasugerujemy sposoby zapobiegania temu zjawisku”.


Wzorzec bakterii jelitowych powiązany ze skutecznością chemioterapii u pacjentek z rakiem piersi


Więcej informacji:
Atara Uzan-Yulzari i wsp., Mikrobiom jelitowy, waga i zmiany metaboliczne u kobiet leczonych uzupełniającą chemioterapią z powodu nowotworów piersi i ginekologicznych, BMC Medicine (2020). DOI: 10,1186 / s12916-020-01751-2

Dostarczone przez Uniwersytet Bar-Ilan


Cytat: Bakterie jelitowe związane z przyrostem masy ciała po leczeniu chemioterapią raka piersi (2020, 21 października) pobrano 21 października 2020 z https://medicalxpress.com/news/2020-10-gut-bacteria-linked-weight-gain.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Z wyjątkiem wszelkich uczciwych transakcji do celów prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Ta zawartość jest w jedynie w celach informacyjnych.[ad_2]

Source link

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *